W ostatnich latach wprowadza się do diagnostyki zakażeń pałeczkami Shigella metodę immunofluorescencji. Znakując wzorcową surowicę odpornościową substancją fluoryzującą bada się pobrany od chorego materiał w kierunku pałeczek czerwonkowych.

Badanie serologiczne. Swoiste przeciwciała dla pałeczek czerwonkowych pojawiają się w surowicy chorego po kilku dniach. Ponieważ poziom ich nie jest wysoki, badania serologiczne nie odgrywają szczególnej roli w diagnostyce tego schorzenia. Przy zakażeniu S. shigae osiągają miano 1:200, inne gatunki powodują wytwarzanie przeciwciał w znacznie mniejszej ilości. Przy wykonywaniu odczynu aglutynacji z surowicą badaną należy śledzić dynamikę narastania poziomu przeciwciał w czasie chorjby. Nieco wcześniej niż w surowicy pojawiają się przeciwciała w kale. Przeciwciała te wykrywa się metodą koproaglutynacji. W przesączu kału poszukuje się aglutynin dla pałeczek czerwonkowych.

Niektórzy autorzy polecają wykonywanie odczynu hemaglutynacji biernej z surowicą chorych, który wypada szczególnie dodatnio przy zakażeniach wywołanych S. flexneri i S. sonnei.

Leave a Reply