Pałeczki rodzaju Pseudomonas posiadają swoiste bakteriofagi, ale typowanie fagami jest trudne, ponieważ wiele szczepów tego gatunku jest lizogennych. Przeprowadza się typowanie za pomocą swoistych pyocyn. Ma to szczególne znaczenie w dochodzeniu epidemiologicznym.

Właściwości fizjologiczne. Pałeczki ropy błękitnej rosną dobrze na podłożach zwykłych w optymalnej temperaturze 303 K (30°C), mogą również rozwijać się w temperaturze między 278 a 315 K (5-42°C), przy pH 7,0. Większość szczepów wytwarza rozpuszczalny lub nierozpuszczalny w wodzie barwnik o zabarwieniu zielonym, niebieskim, żółtym lub czerwonym. Jednym z nich jest rozpuszczalny w wodzie niebieskozielony barwnik fluoresceina, który powoduje fluorescencję w świetle nadfioletowym. Po utlenieniu fluoresceina przechodzi w pyorubrynę. Inny barwnik – pyocyanina – również o zabarwieniu niebieskim, nie powoduje fluorescencji, a po utlenieniu zmienia się w żółtobrunatną pyoksantynę.

Hodowla ma charakterystyczny zapach miodu lub jaśminu, właściwy dla związku trójmetylaminy. Na podłożu stałym tworzy trzy typy kolonii:

One Response to “Pałeczki rodzaju Pseudomonas”

Leave a Reply