Chorobotwórczość. Pałeczki rodzaju Klebsiella wywołują różne jednostki chorobowe. Klebsiella pneumoniae jest zarazkiem o dużej chorobotwórczości. Wywołuje ostre zapalenie płuc i oskrzeli, jest czynnikiem etiologicznym anginy, zapalenia ucha i zatok obocznych nosa, powoduje infekcję dróg moczowych i żółciowych. Może być przyczyną zaburzeń przewodu pokarmowego. Izolowany jest w stanach biegunkowych u niemowląt i dzieci. W wyjątkowych przypadkach powoduje zapalenie opon mózgowych, wrzód mózgu, zapalenie wsierdzia i posocznicę. Odgrywa dużą rolę w zakażeniach wewnątrzszpitalnych.

Klebsiella rhinoscleromatis – pałeczki twardzieli są przyczyną przewlekłego nieżytu górnych dróg oddechowych, któremu towarzyszy wytwarzanie swoistej tkanki zapalnej. Tkanka twardzielowa składa się z komórek tkanki łącznej, w której występują komórki plazmatyczne z przewagą swoistych komórek Mikulicza. Tkanka ta po pewnym czasie zmniejsza albo zamyka światło dróg oddechowych. W późniejszym okresie dochodzi do kurczenia się swoistej tkanki i tworzenia blizn. Bardzo często w tkance twardzielowej wykrywa się bakteriofagi o swoistym działaniu na pałeczki twardzieli. Fagi te znalazły zastosowanie w typowaniu pałe-czek twardzielowych. Pełnią również funkcję czynnika dysocjującego, powodując zmienność w postać bezotoczkową, a następnie formę szorstką pałeczek.

Klebsiella ozaenae. Pałeczka ozeny wywołuje cuchnący nieżyt nosa, charakteryzujący się postępującą atrofią błony śluzowej nosa, połączoną z przykrą wonią jego wydzieliny.

Leave a Reply