Chorobotwórczość. Meningokoki są ścisłymi pasożytami występującymi tylko u człowieka. Między ustrojem ludzkim i tymi drobnoustrojami ułożyły się różne formy współżycia. Często jest spotykane nosicielstwo meningokoków u ludzi zdrowych, czasami może wystąpić zakażenie bez- objawowe, czasami – zapalenie gardła w* lżejszej lub cięższej iormie i wreszcie może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się również w różnych postaciach: od poronnych aż do piorunujących, kończących się zejściem śmiertelnym w ciągu pierwszej doby. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może być poprzedzone nieżytem lub zapaleniem jamy nosowo-gardłowej. Zakażenie przenosi się drogą kro-pelkową. Z jamy nosowo-gardłowej zarazki przechodzą prawdopodobnie drogą chłonną lub krwionośną do opon mózgowych.

Choroba pojawia się nagle: występują dreszcze, wysoka temperatura, wymioty, bóle głowy, objawy oponowe, sztywność karku. Na skórze powstają wysypki plamiste lub krwotoczne. Często zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych towarzyszy posocznica. Zarazki drogą krwi dostają się do narządów, gdzie wywołują zmiany chorobowe między innymi w stawach, sercu, przedniej komorze gałki ocznej, płucach i na skórze.

Zwierzęciem wrażliwym na zakażenie jest małpa, u której można wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych po wprowadzeniu meningokoków do mózgu lub kanału rdzeniowego.

Leave a Reply